Laboratuvar Kimyasalları ve Boyalar

 

 

 

Diff-Quick Hızlı Boyama Seti ( MGG )

Kan elementlerinin farklılandırılarak boyanmasını sağlayan çabuk bir boyama yöntemidir. Havada kurutulan diğer yayma ("smear") örnekleri için de kullanılabilir. Boyama sonuçları klasik May Grunwald Giemsa yöntemi ile karşılaştırılabilir. Ambalaj içerisinde 100 ml lik 3 adet çözelti ve pastör pipetlerinden oluşur.

Çalışma Yöntemi ;

* Yayma örneği havada kurutulur. 
* Lam her defasında 1 sn tutulacak şekilde beş kez A çözeltisine daldırılıp çıkartılır. Her daldırıp çıkarmadan sonra , lam üzerindeki fazla çözeltinin akması beklenir.
* Lam her defasında 1 sn tutulacak şekilde beş kez B çözeltisine daldırılıp çıkartılır. Her daldırıp çıkarmadan sonra , lam üzerindeki fazla çözeltinin akması beklenir.
* Lam her defasında 1 sn tutulacak şekilde beş kez C çözeltisine daldırılıp çıkartılır. Her daldırıp çıkarmadan sonra , lam üzerindeki fazla çözeltinin akması beklenir.
* Çeşme suyu içerisinde yıkanır.
* Çekirdek (Nuclei) Kırmızı-Mor , pembe , "Basophil cytoplasm" açık maviden koyu maviye değişen renklerde , "Acidophil cytoplasm" Açık kırmızı-pembe renkte boyanır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lugol Solüsyonu ( Gaita Boyama )

100 ml ambalajında lugol solüsyonundan pasteur pipeti yardımıyla 1-2 damla alınarak , daha önceden lama yayılmış olan taze gaita numunesi üzerine damlatılır ve lamel ile kapatılarak mikroskop altında incelenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giemsa ( Froti Boyama )

100 ml ambalajındadır. Periferik yayma hazırlandıktan sonra boyama için May-Grunwald boyası ve distile su ile birlikte kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

May Grunwald Boyası ( Froti Boyama )

100 ml ambalajındadır. Periferik yayma hazırlandıktan sonra boyama için Giemsa boyası ve distile su ile birlikte kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metilen Blue ( Smear Boyama )

100 ml ambalajındadır. Smear örneği hazırlanıp havada kurutulduktan sonra boyama işlemi yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Retikülosit Boyası

100 ml ambalajındadır. Retikülosit sayımı için kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potasyum Hidroksid %10 ( Mantar incelemeleri)

100 ml ambalajındadır. Mantar incelemeleri için kullanılır.Temiz bir lam üzerine, % 10 - 20 KOH solüsyonu damlatılır. Wood ışığı altında seçilmiş veya seçilmemiş kıllardan bazıları (5-6 tane kadar) pensle tutularak bırakılır. Potasyum hidroksit, kıllar üzerinde bulunan bazı materyallerin erimesini sağladığından mantarları incelemek daha kolay olmaktadır. KOH'ın etkilemesi için 30-60 dakika beklemek gerekmektedir. Bu süre içinde preparat çok hafifçe ısıtılabilir veya etüv ısısın da bulundurulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İmmersiyon Yağı

100 ml ambalajındadır.Boyalı preperatların incelenmesi , 100 lük objektifte sağlıklı görüntü elde edilebilmesi için gereklidir.


 

 

 

 

 

 

Mikroskop Temizleme Solüsyonu (Leke bırakmaz)

Mikroskop temizliği doğru kullanım açısından çok önemlidir. Suyla , alkolle , kimi zaman önlüğümüzün bir köşesi ile kuru bir şekilde temizlemeye çalıtığımız objektif ve okülerler zamanla çizilerek bizlere extradan servis ve yedek parça masrafı çıkartmaktadır. Oysa ki günlük olarak özel temizleme solüsyonu ve kalıntı bırakmayan mikrofiber bir bezle temizleyerek oküler ve objektiflerimizin ömrünü uzatmak ve temiz bir görüntü ile preperatları yorumlamak mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 Free web templates by Nuvio – Our tip: Webdesign, Webhosting